آموزش سه ­تار در آموزشگاه موسیقی چه روندی دارد؟

بسیار هستند کسانی که ترجیح می­دهند زمان فراغت خود را به یادگیری یک هنر یا مهارت جدید بپردازند. از این بین آن دسته از افرادی که موسیقی را برای آموختن انتخاب می­کنند شاید مسیر پر فراز و نشیب­تری را انتخاب کرده باشند. آغاز و ادامه مسیر نوازندگی نیاز به صبر و تلاش بسیاری دارد. البته این لزوماً به معنای سخت بودن مسیر نیست، اتفاقاً یاد گیرفتن موسیقی بسیار لذت­بخش و دلنشین است به شرطی که هنرجو با علاقه و شوق قلبی شروع به کار کرده باشد.

آموزش سه­تار نیز یکی از مهارت­ها و هنرهایی است که در بسیاری از آموزشگاه­های موسیقی ارائه می­شود. سه­تار، این ساز زهی کوچک، یکی از محبوب­ترین سازها بخصوص در میان سنتی پسندان است. اگر دوست دارید درباره روند آموزش سه­تار در آموزشگاه­های موسیقی بیشتر بدانید خوب است موارد زیر را مطالعه نمایید.

زبان نت­ها را یاد بگیرید

بسیاری از افراد بر این عقیده هستند که زبان نت­ها یک زبان جدید است که باید آن را آموزش دید و به خوبی با آن عجین شد. خواندن راحت و بدون تکلف از روی نت­ها و تشخیص سریع آن­ها کمک بسیاری به تسهیل روند آموزش می­کند. در آموزش پیانو، آموزش سنتور، آموزش دف، آموزش ویولن، آموزش گیتار و باقی سازها نیز این مطلب صادق است. در واقع آشنایی کامل با نت­ها یکی از موارد مورد نیاز برای موفقیت بیشتر در مسیر آموزش است.

با ساز خود رفیق شوید یکی از اولین گام­ها در یادگیری موسیقی آشنایی با ساختمان ساز و اجزا مختلف آن است. ابتدا استاد به شما آموزش می­دهد که بخش­های مختلف سه­تار چه نام دارد و هر کدام چه نقشی را بر عهده دارند. سپس نحوه به دست گرفتن ساز و کار کردن با آن را آموزش می­دهد. شاید نتوان به یک جلسه آموزش سه­تار به خوبی طرز دست گرفتن ساز را یاد گرفت اما تمرین کافی به شما یاد می­دهد تا بعد از مدتی به راحتی ساز را در دست بگیرید و با آن یکی شوید. کم کم حتی اجزا بدن شما نیز با توجه نحوه استفاده از ساز، تقویت می­شوند و به آن عادت می­کنند.

گام به گام پیش بروید

در روند آموزش سه­تار، باید یکی یکی پله­ ها را طی کرد. البته این مورد نیز درباره تمام سازها صادق است. در آموختن موسیقی باید از ساده به سخت پیش رفت، آن هم با سرعتی ملایم و متناسب با توان و استعداد هنرجو. بدیهی است اگر شما تمرین زیاد داشته باشید و با پشتکار و تمرکز بسیار در این مسیر پیش برید، زودتر می­توانید مراحل آموزش را پشت سر بگذارید و مراحل مبتدی بودن را طی کنید. حقیقت این است که استاد شما بهترین شخصی است که می­تواند در هر مرحله بهترین قطعات را برای تمرین به شما معرفی کند. زیرا تمرین روی قطعات بسیار ساده یا بسیار سخت نمی­تواند همیشه مثمر ثمر باشد.

باید ردیف­ها را یاد بگیرید

آموزش ردیف­ها در مراحل بعدی قرار می­گیرد. اگر می­خواهید مبتدی نمانید کم کم با این مباحث نیز آشنا می­شوید.

گروه نوازی

گروه نوازی مهارتی است که افراد با حرفه­ای شدن به آن دستیابی پیدا می­کنند. در واقع مهارت­هایی از این قبیل نیاز به آموزش ریزه کاری­هایی دارد که در مراحل ابتدایی کار امکان پذیر نیست. شما به عنوان یه هنرجو ابتدا باید مبانی و اساس سه­تار را یاد بگیرید تا در ادامه بتوانید نکات خاص نوازندگی را نیز آموزش ببینید.

بداهه نوازی

بسیاری از هنرجویان با شنیدن بداهه نوازی نوازندگان سه­تار آنقدر به وجد می­آیند که سریعاً تصمیم به آموختن سه­تار می­گیرند. اما لازم است بدانید بداهه نوازی یکی از مراحل پیشرفته و حرفه­ای آموزش سه­تار است. حتی اگر شما در بهترین آموزشگاه موسیقی تهران یا سایر شهرستان­ها نیز آموزش موسیقی را شروع کنید باز هم باید صبر کنید زیرا نمی­توانید در همان ابتدا به بداهه نوازی برسید. اما بدون شک اگر به اندازه کافی انگیزه و همت داشته باشید بداهه نوازی را نیز فرا خواهید گرفت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست